Kas mõni järgmistest seisunditest on sulle tuttav?
• Väsimus/kurnatus
• Magusaisu sööstud
• Halb hingeõhk
• Valge katt keelel
• Ajuhägu / suutmatus selgelt mõelda
• Hormonaalne tasakaalutus
• Liigesevalud
• Seksiisu vähenemine
• Kroonilised põskkoopaprobleemid, pidevad nohud
• Allergiad
• Seedeprobleemid (gaasid ja puhitused)
• Nõrk immuunsüsteem
• Kuseteede infektsioonid

Need on kõigest mõned sümptomid, mis viitavad pärmseene (Candida Albicans) vohamisele kehas. Selles artiklis kirjeldan sümptomeid lähemalt ja selgitan, kuidas pärmseene tegemisi piirata, et keha saaks terveneda.

 

Kes on Candida Albicans ehk pärmseen?

Nagu nimigi ütleb, on tegu seenega, kes põhjustab kõige levinumaid pärmseene infektsioone suus, seedeelundkonnas ja suguelunditel. Ta võib olla ka nahaprobleemide ja limaskesta infektsioonide avaldumise vaikne niiditõmbaja. Kui immuunsüsteem toimib optimaalselt, siis hoiab ta meie keha püsielanikku pärmseent kenasti ohjes. Aga kui immuunsus on mingil põhjusel nõrgenenud, siis võib Candida Albicans rännata keha teistesse kudedesse, sh verre ning südame ja aju ümber asuvatesse rakumembraanidesse.

Candida Albicans ei ole oma olemuselt halb. Ta elab meie soolestikus ning aitab toitaineid omastada ja seedida. Probleem tekib siis, kui ta hakkab vohama. Näiteks seedeelundkonnas lõhub ta sooleseina ja imbub vereringesse, kus ta eritab mürke (praegu teada olevalt umbes 70 toksiini). Tulemuseks võib olla nn lekkiva soole sündroom.

Kui keha pH-tasakaal on pikalt paigast ära, siis võib pärmseen hakata kontrollimatult vohama ja tekitada suuremaid probleeme. Head bakterid ja korralikult toimiv immuunsüsteem on selle kangekaelse seene taltsutamiseks hädavajalikud.

Candida ülekasvu sündroom on selline seisund, kus pärmseen on kehas hakanud takistamatult vohama. Tegu on kroonilise seisundiga. Inimesed, kellel pole kunagi olnud tugevat pärmseene infektsiooni, võivad avastada, et neil on tekkinud allergiad või toidutalumatused näiteks piimatoodete, gluteeni, muna vms suhtes.

 

Mis põhjustab pärmseene infektsiooni ehk vohamist?

Olukorra teeb keerukaks see, et esiteks on pärmseene infektsiooni põhjustada võivaid tegureid palju ja teiseks võivad avaldumise sümptomid olenevalt inimesest väga erinevad olla. Ühed kindlamad Candida vohamise põhjused on kõrge suhkru ja rafineeritud süsivesikute sisaldusega toit. Ka alkoholi tarbimine paneb pärmseene rõõmust käsi plaksutama.

Lisaks võivad pärmseene infektsioone soodustada järgmised tegurid.

Laia spektriga antibiootikumide tarvitamine
On olukordi, kui antibiootikumid on vajalikud, et hävitada halbu baktereid inimese kehas. Probleem tekib siis, kui antibiootikume tarbitakse palju (tekib resistentsus ehk nad ei mõju). Laia spektriga antibiootikumide miinus on veel see, et nad tapavad nii halbu kui ka häid baktereid.

Head bakterid on üliolulised, sest nad vastutavad seedimise ja pärmseene kontrolli all hoidmise eest inimese kehas. Peale pikka antibiootikumikuuri (või lausa mitmeid kuure) muutub keha sõna otseses mõttes pärmseene kasvulavaks.

Antibeebipillid
Erinevalt antibiootikumidest ei põhjusta antibeebipillid otseselt pärmseene vohamist. Küll aga on naise puhul, kes tarbib palju suhkrut ja rafineeritud süsivesikuid ning on läbi teinud antibiootikumikuuri(d), antibeebipillide tarbimine tugevaks mõjuriks pärmseene vohamise poole.

Mõned naised leiavad, et antibeebipillid soodustavad pärmseene vohamist ja isegi kui algne infektsioon on ammu aega tagasi välja ravitud, siis antibeebipillide võtmist alustades hakkab pärmseen jälle vohama.

Diabeet
Nii esimest kui teist tüüpi diabeedi puhul on suhkru tase suus ja teistel limaskestadel tavaliselt kõrgem kui inimesel, kes diabeeti ei põe. Kuna Candida puhul on tegu teatud tüüpi pärmiga (pärmseen) ja pärm toitub magusast, on mõistetav, miks diabeedihaigetel on suurem risk pärmseene infektsiooniks.

Nõrgenenud immuunsus
Candida ründab tõenäolisemalt nõrgema immuunsusega inimesi. Näiteks väikelapsi, vanureid, immuunpuudulikkuse diagnoosiga ning põletikuliste ja autoimmuunhaigustega inimesi.

 

Candida sümptomid

Pärmseene vohamist on tihtipeale raske diagnoosida, sest see ilmutab end eri inimeste puhul erinevate sümptomite kaudu. Allpool toon välja mitmed sümptomid, mis võivad viidata üle käte läinud pärmseene tegevusele kehas.

Krooniline väsimus ja jõuetus, sh neerupealsete kurnatus (adrenaalne kurnatus)
Kui tunned end jõuetuna isegi peale pikka puhkust ja und, siis võib sul olla kroonilise väsimuse sündroom, mille algpõhjuseks on tihtipeale pärmseene vohamine. Kroonilise väsimuse sündroomi iseloomulikeks tunnusteks on vähemalt kuus kuud kestev jõuetuse ja väsimuse seisund, millega võivad kaasneda peavalud, liigesevalud, mälu ja keskendumise häired ning kipitav/kare kurk. Tuleb tähele panna, et Candida sümptomiks on küll krooniline väsimus, kuid mitte alati ei ole kroonilise väsimuse tekkimise põhjuseks pärmseen. NB! Pärmseene vohamine kehas tõstab kroonilise väsimuse sündroomi haigestumise riski tugevalt!

Meeleolu kõikumised
Üks põhjustest, miks pärmseene infektsiooni on raske diagnoosida, on tema sümptomite sarnasus teiste haigusseisunditega, sh meeleoluhäired. Inimesed, kes kannatavad Candida infektsiooni käes, võivad kogeda dramaatilisi tujukõikumisi: rahutus, ärrituvus, depressioon, isegi paanikahood.

Korduvad vaginaalsed ja kuseteede infektsioonid
Kui inimene kogeb pidevaid vaginaalseid ja kuseteede infektsioone, on tõenäosus suur, et põhjuseks on pärmseene vohamine. Pärmseen on sugulisel teel üle kanduv ja partnerid võivad seda omavahel edasi-tagasi vahetada. Naised peaksid vähendama sünteetilise, väga ümber keha hoidva pesu ja stringide kandmist ning vältima aktiivse infektsioonihoo ajal kuuma vanni ja sauna.

Soor (Candida suus)
Suus, eriti põskede sisekülgedel ja huultel ning keelel on valged, kohupiimasarnased tükikesed. Võib laieneda ka igemetele ja mandlitele. Sümptomiteks on veel lõhenenud ja punetavad suunurgad. Tunne, nagu keele peal oleks katt või kiht. Maitsemeele nõrgenemine. Kui seda ei ravita, võib laieneda ka teistesse organitesse ja kudedesse, sh seedeelundkond, kopsud, maks ja südameklapid. Soor on nakkuslik, vastsündinud saavad selle sünnituse käigus emalt. Lapsed saavad selle üksteisega mänguasju jagades. Täiskasvanud saavad seda „jagada” sülje kaudu.

Nohu / põskkoopainfektsioonid
Nagu teised eelpool nimetatud sümptomid, on ka põskkoopainfektsioonid ja nohu väga sagedased nähtused ning võib olla üsna keeruline jõuda tegelike põhjusteni. Candida mõjutab põskkoopaid ja olukord võib päädida pideva köha, tilkuva või ummistunud nina, hooajaliste allergiate ja gripitaoliste sümptomitega. Kui sul on pidevalt probleeme põskkoobastega, siis võib kahtlustada pärmseene infektsiooni olemasolu kehas.

Seedehäired
Pidevad seedehäired on märk pärmseene vohamisest soolestikus. Pidev kõhupuhitus, gaasid, korisemine, kõhukinnisus ja/või kõhulahtisus ning kõhukrambid võivad olla märgiks heade bakterite puudumisest soolestikus.

Kui pärmseen võtab seedeelundkonnas võimust, siis on head bakterid vähemuses ja ei suuda enam pärmseent kontrolli all hoida. Paljudel inimestel kroonilised seedehäired kaovad, kui pärmseene vohamine on välja ravitud.

Ajuhägu
Nagu varem mainitud meelolumuutused ja krooniline väsimus, on ka ajuhägu ehk võimetus selgelt mõelda sümptom, mida tihtipeale pärmseenega seostada ei osata. Kuid peab arvestama, et Candida vohamine võib põhjustada keskendumishäireid, koordinatsioonihäireid ja halba mälu.

Naha ja küünte seeninfektsioonid
Pärmseene vohamine põhjustab kehas ka naha ja küünte seenhaigusi. Lisaks sellele, et küüne- ja nahaseent tuleb välispidiselt medikamentidega töödelda, tuleb Candida vohamist samal ajal vähendada ka seespidiselt – siin aitavad õige toitumine ja sobivad toidulisandid.

Hormonaalne tasakaalutus
Tasakaalust väljas hormoonid on taaskord sümptom, mis võib esineda ka muude terviseprobleemide korral. Kuid on tähtis tähele panna, et Candida vohamine võib põhjustada varajast menopausi, PMS-sündroomi, seksiisu vähenemist, migreene, endometrioosi, vee peetumist kehas, meeleolumuutusi ja võimetust kaalus alla võtta.

Candida vohamine kehas põhjustab põletikku ja paneb pärmseene laienema seedeelundkonnast väljapoole ka teistesse kudedesse. Üks Candida ainevahetuse jääke on aine, mis sarnaneb östrogeenile, põhjustades aja möödudes kehas hormonaalset tasakaalutust. See selgitab, miks varem mainitud antibeebipillid Candida kasvu soodustavad.

 

Kuidas Candida vohamist ravida?

Lõpeta liigne suhkru tarbimine!
Kui oled küpsetamisega kokku puutunud, siis ilmselt tead, et suhkur toidab pärmi. Sama toimub ka inimese kehas, kui ta magusat sööb. Jäta välja kõik toidud, kuhu on lisatud suhkrut – poemahlad, küpsised, kommid, koogid, pirukad jne. Enamik pakendatud toite (poolfabrikaate), ka soolaseid, sisaldab lisatud suhkrut nii otseselt kui ka erinevate magustajate nime all.

Eemalda menüüst teraviljad
Nad muutuvad kehas suhkruteks. Enamus neist sisaldab gluteeni, mis mõjub halvasti soolestiku mikrofloorale ja seedimisele üldiselt ning tekitab ka põletikku, mis kuidagi ei soodusta pärmseene vähenemist.

Toeta oma põrna
Candida vohamine kehas viitab sellele, et inimesel on probleeme põrnaga. Põrna ülesanded kehas on seedimise abistamine ning verest kõlbmatute punaliblede välja sõelumine. Kui põrn on nõrk, on ka immuunsus nõrk. Samuti on põrna madal aktiivsus seotud tselluliidi kogunemise ja suure magusaisuga. Põrna saab toetada süües bataati, peeti, porgandit, mungube, läätsi. Need toiduained on oma olemuselt juba pisut magusad. Tegelikult neist peakski tulema kogu magus, mida tarbime, aga mitte kommidest, präänikutest ja glükoosisiirupist, nagu enamikul tänapäeva inimestest kipub olema.

Vähenda puuviljade tarbimist
Kõlab kui revolutsiooniline soovitus. Puuviljad on kasulik ja vitamiinirohke toit neile, kellel pole kehas pärmseene vohamist. Paljud puuviljad sisaldavad suures koguses suhkrut, mis nagu kommidest ja muudest rafineeritud toodetest tulev suhkur meeldib väga pärmseenele. Pärmseene alistamise protsessis puuviljade söömine sulle kasuks ei tule.

Joo koirohuteed
Koirohi on teadagi väga kibe jook. Candida seda ei armasta.

Toeta seedesüsteemi
Selleks sobivad hästi kibedamad toidud, näiteks lehtkapsas ehk kale on väga hea seedeelundkonna abiline. Samuti vürtsid nagu kaneel, ingver ja kurkum.

Tarbi probiootikume
Sul on vaja häid baktereid, et taastada soolestiku õige mikrofloora ja selle kaudu Candida osakaalu vähendada.

Liitu uudiskirjaga

Saa esimesena infot uute koolituste ja parimate pakkumiste kohta!

Newsletter signup

Please wait...

Aitäh, et liitusid!